Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

fot. Lisa Rastl

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie

Lisa Rastl & Willi Dorner

Stopy współczesnych choreografów

25.06-01.07.2007 / Słodownia +2

Taniec współczesny narodził się kiedy Europa na początku XX wieku odkryła tańczenie boso. Obnażenie stóp rozpoczęło nowy kierunek, odmienny od klasycznej estetyki i baletek. Stopa stała się w tańcu istotnym środkiem ekspresji i nośnikiem wartości symbolicznych.

Wystawa „Feet of contemporary choreographers” Lisy Rastl i Willi Dornera prezentuje tancerzy nawiązując do powiedzenia Mathilde Monnier: "La dance, c’est le pied" („Taniec, to stopa”) – tańczenie rozumiane poprzez stopy. Seria zdjęć stóp wspaniałych współczesnych choreografów, jak Steve Paxton, Meg Stuart, Mark Tompkins, Lloyd Newson, Alain Platel czy Nir Ben Gal stanowi swego rodzaju obrazowy komentarz o tańcu.

Każda ze sportretowanych postaci wybrała specyficzną pozycję lub ruch w myśli lub improwizowała podczas pozowania fotografce. Afrykanin Koffi Koko chciał stać na naturalnej ziemi, by pokazać jak bardzo jest z nią związany. Nir Ben Gal mył swoje stopy podczas robienia zdjęcia. Amanda Miller patrzyła na swoje stopy przed obiektywem aparatu lapidarnie stwierdzając „Moje stopy są wielkie!” Fotografka Rastl i choreograf Dorner nie chcieli pokazać stóp w akcji na scenie, za wyjątkiem Jerome’a Bela, który nalegał na fotografię na tle teatralnego pluszu.

Wystawa nie prezentuje zdjęć tańca, lecz stara się uchwycić charakter poszczególnych artystów. Fakt ten podkreślają krótkie ich komentarze zebrane podczas sesji zdjęciowych. Jaki stosunek mają choreografowie do swych podatnych na zranienie kończyn, używanych na tak wiele różnych sposobów? Odpowiedzi są bardzo indywidualne i czasem całkiem zaskakujące. Od postaw bardzo serio (Susanne Linke podkreśla zdolność tancerza do rozmowy z własnymi stopami „tak poważnie jak z całym ciałem”) po ironię i humor (Wim Vandekeybus mówi: „Stopy są tak ważne jak vagina, trzeba tylko pamiętać, że ma się je dwie.”)

Nierzadko stopa mówi więcej niż tysiąc słów.

Helmut Ploebst "You Have Two of Them"

Lisa Rastl (ur. 1974) jest austriacką fotografką. Z Willi Dornerem współpracuje od 1995, jako fotograf i projektant kostiumów dla jego kompanii. Od 2000 roku prowadzi departament fotografii w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Wiedniu. Pracuje także jako niezależny fotograf dla artystów wizualnych, galerii i muzeów.

www.ciewdorner.at

Zdjęcia Lisa Rastl
Koncepcja Willi Dorner

Oficjalna strona Festiwal Malta