Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie

Eszter Salamon

Magyar Tàncok

26.06.2007 / 22:00 / Studio Słodownia +3

Between the inherited and the acquired
Between culture and identity
Between tradition and the present day

W spektaklu Magyar Tàncok Eszter Salamon wraca do swoich tanecznych początków i analizuje korzenie swojego tańca. Kwestionuje z dzisiejszej perspektywy tradycyjne tańce węgierskie, których uczyła się jako dziecko, jak również opanowane później techniki tańca klasycznego i współczesnego. Konfrontuje je ze sobą w aspekcie form przedstawiania.

To bardzo osobista opowieść o poszukiwaniu własnego języka w tańcu, o drodze od tańca ludowego do współczesnego. Od silnie skodyfikowanych form i ról do tańca indywidualnej ekspresji, od opresji do emancypacji. W spektaklu, który jest na poły wykładem, na poły prezentacją tradycyjnych tańców węgierskich, artystce towarzyszy cała rodzina. Wykonują muzykę na żywo i tańczą, ilustrując opowieść Eszter.

Magyar Tàncok to pierwsza część dyptyku, po raz pierwszy zaprezentowana w Lyonie, na festiwalu "Les Intranquilles" w maju 2005 roku.

Eszter Salamon, węgierska tancerka i choreografka, odebrała klasyczne baletowe wykształcenie w Państwowej Akademii Tańca w Budapeszcie. W latach 1992-2000 pracowała we Francji, m.in. z Sidonie Rochon, Mathilde Monnier, czy Francois Verret. W 2001 roku zrealizowała solowy spektakl What A Body You Have, Honey oraz Giszell, we wspólpracy z Xavierem Le Roy. Rok później powstały Répétition d'Un Travail En Cours i Woman Inc.©. Brała udział w programie rezydencyjnym w Podewil Berlin, gdzie w 2004 prezentowała Reproduction na festiwalu Körperstimmen N°9. Była stypendystką 'Villa Medici Hors les Murs'. Ma za sobą również przygodę z teatrem operowym, ('Seven attemped escapes from Silence' w Staatsoper Unter den Linden w Berlinie, 2005). Eszter Salamon bliskie jest myślenie o tańcu w kategoriach społecznych i politycznych. Sytuacja tancerza stojącego na scenie, przedstawiającego coś za pomocą tańca, sama w sobie ma według niej wymiar społeczno-polityczny.

www.eszter-salamon.com

koncepcja Eszter Salamon
współpraca Endre Liber, Róbert Liber, Róbert Csögör, Zoltán Gémesi, Erzsébet Salamon, Ferenc Salamon, Eszter Salamon
muzyka Ferenc Salamon
asystent Zoltán Gémesi
produkcja Festival "les Intranquilles" Villa Gillet / Lyon / France and Botschaft
podziękowania Sarolta Salamon, Soma Salamon, Gáspár Salamon, Tibor Konczos, Christophe Wavelet

Oficjalna strona Festiwal Malta