Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie

Eran Sachs / Nitsan Domidiano (ISR)

Koncert

01.07.2007 / 21:00 / Słodownia +2

Eran Sachs kompozytor, improwizator, i kurator muzyczny z Jerozolimy. Posiada klasyczne muzyczne wykształcenie, ale w wieku 14 lat zafascynował się metalem i muzyka współczesną i od tamtej pory występuje z własnymi kompozycjami. Improwizował z Oren Ambarchi, Thomas Koenerm, Markiem Behrensem, Achimem Wollscheidem, @c, Erikiem Borosem i wieloma innymi artystami, używając głównie stworzonego przez siebie systemu - No-Input-Mixer, - który rozwija od 1998 roku. Gra na tej maszynie w Doom-Dub-Noise outfit Lietterschpich i w izraelskim kolektywie improwizacyjnym John Zorn's "Cobra". Występował na wielu festiwalach m.in. na Sonorities (Belfast), Transmediale/CTM (Berlin) czy Theaterformen (Hannover), oraz w pzreróżnych miejsach ( Sonic Square (Brusseles), Podewil, Haus der Kulturen der Welt (Berlin), Melkweg (Amsterdam), Israeli Cinemateques, Kulturbunker (Cologne), Muffathalle (Munich), Sonic Process, Heara ). Jego "Studio" stworzone we współpracy z rzeźbiarzem Eytanem Ronelem zostało nagrodzone Excellence Award przez nowojorski International Fringe Festival. Wspólpracował także wiele razy z Sebastianem Meissnerem (Klimek, Random INC.), z którym właśnie nagrał płytę “Into The Void” (on Sub Rosa), inspirowaną atmosferą krakowskiego Kazimierza. Jego działania jako kompozytora dąża połaczenia dźwięków z wydźwiękiem politycznym, jak choćby w przypadku "Yannun Yannun", który opowiada o ataku na palestyńskie wioski dokonanym przez fanatycznych prawicowych osadników. Poza tym Eran założył także księgarnię Yad-Vashem – jedyną księgarnię w Izraelu poświeconą holokaustowi.

Nitsan (Shorf) Domidiano artystka video, reżyser, scenarzysta. Po latach 90. spedzonych w Pradze, Nitsan Domidiano wrociła do Jerozolimy by ukończyć Sam Spiegel Film and Television School (2004). Ostatnie kilka lat pracy poświeciła na łączenie sztuki z działalnością społeczną. Jej zaangażowanie manifestuje się na różne sposby : poprzez scenariusze, jak choćby ten do pełnometrażowego filmu “Dancing Arabs” napisanego razem z Sayedem Kashua, nagrodzonego Israeli Film Fund Grand for Production (2006). W 2005 Nitsam współprodukowała i współtworzyła też dokumenty dla AIC (Alternative Information Center, organizacja palestyńsko-izraelska). Zajmowała się zarówno reżyserią, jak zdjęciami i montażem krótkich filmów we wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. W 2006 roku była dyrektorem "Daila" (kulturalnego centrum promującego alternatywne rozwiązania i dyskusje mniejszościowe między Izraelem i Palestyną). W ramach tej pracy była kuratorem i producentem zarówno artystycznych, jak i społecznych I politycznych zdarzeń oraz koncertów i spektakli by konsekwentnie oddawac pola dla wielu różnych sposobów narracji.

Prace Nitsam były prezentowane na wielu platformach, m.in. w ramach Experimental Cinema program podczas jerozolimskiego International Film Festival (2003) , a także w ramach “Czechpoint”, the International Exhibition and Festival for Political Art in Prague (2006).

Nitsan Domidiano właśniezakończyła rezydencje w Tirana Institute for Contemporary Arts (TICA) w Albanii. W swojej karierze współpracowała z awangardowymi muzykami, m.in. z Eranem Sachem tworząc dźwiękowe instalacje (także interaktywne), a ich praca w 2007 będzie prezentowana podczas “ctrl-alt-del” sound-art program w Istanbule.

www.myspace.com/eransachs
Posłuchaj - głośno www.youtube.com/watch?v=0JS5B4U3lUs
Posłuchaj - cicho www.youtube.com/watch?v=S2NYT2a2qm8
sound.kein.org/whichwayout

Oficjalna strona Festiwal Malta