Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

Polska premiera

Ewa Bańkowska

Enter

26.05.2008 / 19:00 / Studio Słodownia +3

Solo, którego źródłem jest fascynacja słownictwem komputerowym oraz jego powiązaniem z ruchem. Performer w przestrzeni uzależniony jest w swoich poczynaniach od komputerowych komend m.in: "enter", "backspace", "space", "copy" itd.

Spektakl jest próbą przedstawienia czegoś, co w samej swej idei generuje pokłady absurdu. Autorka podchodzi bardzo poważnie do "brania swego `ja` niepoważnie", z dawką melancholii oraz podkreśleniem wartości ruchu niewydajnego.

"Poprzez swój ruch Bańkowska zaproponowała alternatywne sposoby interpretacji komend. Jej kreacja była dziwna i zabawna, ukazując jej inteligencję i poczucie humoru."

Kate Mattingly (recenzja po Festiwalu Markier Dein Revier, 2007)

Ewa Bańkowska, niezależny choreograf i performer, mieszka i pracuje w Austrii (Wieden/ Salzburg). Od ponad roku jest absolwentką Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD). Jej prace ("Pigs can't fly", "Total Luft Panorama", "non-return-to-zero, baby!" oraz "enter") zostały pokazane w Austrii, we Włoszech, w Niemczech i w Polsce. Współpracowała z młodymi wiedeńskimi choreografami: Amandą Pina ("self" i "you") i Gabri M. Einsiedl ("(ein) sichtkörper") oraz Brala udział w projekcie improwizacyjnym "Auf den Tisch!" wg pomysłu Meg Stuart. Stypendystka programu Erasmus w Amsterdamie w ramach "Dance in Humanities and Society" oraz rezydentka podczas festiwalu Impulstanz w Wiedniu (projekt TURBO). Jej specyficzny język sceniczny bazujący na absurdzie oraz dosłownym dowcipie, balansujący na pograniczu banału i estetyki "porażki", został wielokrotnie doceniony przez krytykę i publiczność.

pomysł, realizacja i wykonanie Ewa Bankowska
ścieżka dźwiękowa Siegfried Kern

Spektakl jest częścią trylogii "mein lebenslauf_mein laufwerk@" i powstał przy wsparciu Impulstanz (TURBO) i DANS. KIAS oraz Urzędów Miasta i Landu Salzburg.