Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie

Randka w ciemno

Polska-Izrael

23-28.06.2008 / 19:00 / Studio Słodownia +3

Po okrzykniętych wydarzeniem zeszłorocznych Randkach w ciemno - wieczorach improwizacji Michaela Schumachera z polskimi muzykami - w tym roku zapraszamy na kolejne artystyczne spotkania. Tym razem unikatowe "pojedynki" na taniec i dźwięki stoczą artyści z Polski i Izraela. Zasada pozostaje ta sama - na trzy randki w ciemno wysyłamy młodych choreografów i muzyków, tym razem jednak skala jest większa, bo grupowa... jak na każdej randce w ciemno, nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć. Czy będą do siebie pasowali? Czy się polubią? Czy zaiskrzy? A co jeśli dialog zupełnie nie będzie się kleił?

Mimo tak wielu znaków zapytania polscy i izraelscy artyści podjęli wyzwanie i pozwolili się zeswatać. Wynikiem tego będą kolejne trzy niepowtarzalne spektakle-improwizacje, każdy w innym zakątku Starego Browaru, w których energia polskich i izraelskich tancerzy- improwizatorów spotka się z muzyką polskich i izraelskich twórców. Zobaczymy m.in. Yossiego Berga, Odeda Grafa, Arkadiego Zaidesa, Adama Sheflana, Anitę Wach, Renatę Piotrofską, Rafała Dziemidoka, zespół Pulsarus, a może i nie zabraknie - jak w każdej improwizacji - także niespodzianek...

Oded Graf rocznik '79; dwukrotny zwycięzca konkursu choreograficznego "Dansolution" w Kopenhadze. Prezentował swoje spektakle na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Niemczech, Izraelu, Szwecji, Danii, na Litwie. Pracował w "Kibbutz Contemporary Dance Company" i "Noa Dar Dance Company". Jako wolny strzelec tańczył także dla wielu choreografów: Ari Rosenzwieg, Mortena Instraada, Yossiego Berga, Niv Sheinfeld. Tworzył choreografie dla "Israel festival"( Jerusalem) i "Gaida festival". Współpracował z litewskim zespołem "Aura Dance Company". Uczy tańca w Izraelu i Europie. Obecnie studiuje także komunikację społeczną na Open University.

Yossi Berg w latach 2001-2006 zdobywca tytułów Izraelskiego Ministerstwa Kultury dla "wyróżniającego się choreografa" i "najlepszego solisty". W 2003 roku zwycięzca konkursu choreograficznego Diaghilewa w Gdaśnku i Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego w Hanowerze (2006). Pracował z DV8 Physical Theater, Batsheva Dance Company (gdzie tańczył m.in. w choreografiach Ohada Naharina, Jiri Kyliana, Angelina Preljocaja) i Yasmeen Godder Company. W latach 1997-2007 tworzył choreografie w ramach festiwalu "Curtain-up / International Exposure" w Tel Avivie. Choreografował dla wielu zespołów m.in.: Batsheva Dance Co., Muza Dance Co(izrael), Donlon Dance Co. i Tanztheater Osnabruk (Niemcy), Aura Dance Co. (Litwa), oraz "women w pomidorach" dla Polskiego Teatru Tańca. Yossi prowadzi także liczne warsztaty tańca w Izraelu i Europie.

Arkadi Zaides ur. w 1979 na Białorusi, w 1990 wyemigrował do Izraela. W 1999 r. ukończył szkołę "Misgav" (taniec). Wtedy też zamieszkał w Tel Avivie i dołączył do zespołu Noa Dar Dance Group. W tym samym roku wstąpił do Batsheva Ensemble a w latach 2001-2004 r. był stałym członkiem zespołu Batsheva Dance Company. Tańczył m.in. w choreografiach Ohada Naharina, Matsa Eka, Yasmeen Godder, Sharona Eyala, Poula Nortona. Od 2004r. Arkadi pracuje jako niezależny choreograf, tancerz i nauczyciel, jego prace były pokazywane w wielu krajach. Tworzył choreografie dla Batsheva Ensemble, multidyscyplinarny projekt w Japonii, a w sezonie 2006/2007 był także finalistą Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative. Jego najnowsza choreografia "Adamdam" została wyselekcjonowana z 350 spektakli i otrzymała 3 nagrodę w międzynarodowym konkursie choreograficznym NO-BALLET (Ludwigshafen, Niemcy). Od 2002 r. Arkadi jest nauczycielem "GAGA" - "języka tańca" wykreowanego przez Ohada Naharina, i uczy tego stylu zarówno profesjonalnych tancerzy, jak i amatorów na całym świecie.

Adam Scheflan (performer, kompozytor, aranżer, producent) urodz. 1979 w Atlancie, USA. Zaczął grać w wieku lat sześciu (fortepian,gitara), uczęszczał do wyższej szkoły artystycznej "Telma-Yalin". Członek rockowej grupy "EATLIZ". Pracował na scenie oraz w studio z najlepszymi muzykami izraelskimi (Ronan Kenan, Shlomi Shaban, Noam Rotem, Balkan Beat Box, Harold Rubin, Berry Sacharof). Komponował dla tancerki i choreografki Tamar Borer. Brał także udział w instalacjach Naama Tsabar'a.

Rafał Dziemidok rocznik 71. Niezależny tancerz, aktor i choreograf. Pracował z Dada von Bzdulow, Gdańskim Teatrem Tańca, Compagnie Yvette Bozsik. Od 1997 roku pracuje niezależnie tworząc sola (Odlot-Przylot, Osobność, Tak, tak, tak, tak, i inne), duety (Duet z Patrycją Kujawską, Sny o wełnianej rzece z Magdaleną Jędrą), i uczestnicząc w projektach z innymi artystami (Plik 01 z Made Inc., Strzałka Czasu z Dorotą Brodowską i Mirosławem Zbrojewiczem, Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń i faktor T z Dada von Bzdulow, 2moreless TRAVA). Jego choreografie pokazywane są na polskich i zagranicznych scenach i festiwalach tańca. Ponadto choreografuje i występuje w teatrze oraz filmie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007 roku. Od 2005 współtworzy Grupę Artystyczną KONCENTRAT.

Pulsarus to trio: Dominik Strycharski - elektroniczne flety proste, leader, Aleksander Papierz - saksofony oraz Jakub Rukowski - perkusja, które powstało pierwotnie w 2003 roku, by powrócić później jako trio Dominika Strycharskiego. Wydał 2 płyty: Digital Freejazz 2005, Squared Rotoscope 2006. Druga płyta powstała z gościnnym udziałem Tomasza Gwińcińskiego i Piotra Pawlaka. Pulsarus to trio, którego oryginalny skład i koncepcja wskazuje na jazzowo - futurystyczną orientację. Muzyka zespołu bliższa jest zdecydowanie eksperymentom free, groove jazzu, nowej elektroniki. W obszarze dotychczasowych dokonań muzyków Pulsarusa jest także eksperymentalny rock, muzyka teatralna, współczesna oraz noise. Pulsarus jest przede wszystkim współczesną, koncepcją, oddającą charakter czasów. Nadrzędnym aspektem tego bandu jest bezkompromisowa otwartość na wszelkie możliwe przejawy muzyki. Dlatego w repertuarze są polistylistyczne aranże, nujazzowe tematy, zdekonstruowane klubowe beaty, freejazzowe improwizacje i ciężkie riffy. Brzmienie oscyluje między akustyczną surowością a elektroniczną deformacją i przestrzenią. Ważnym również aspektem Pulsarusa jest rytm, pogodzenie plemiennej wręcz motoryki i dynamiki z konceptualną wyrazistością i strukturą. Wplatane w całość różne gatunki wykorzystywane są do osiągnięcia ostatecznego efektu a czysta gra konwencją nigdy nie jest celem samym w sobie. Rzeczy dzieją się na powierzchni i w tle, na granicy słuchu, tam gdzie trzeba dotrzeć. Brzmienie i energia wykraczające daleko poza klasyczne jazzowe czy elektryczne trio, powodują że istotne w tej konstrukcji stają się także przestrzeń i swoista teatralność nieprzewidywalności. Zespół zagrał między innymi na Warsaw Summer Jazz Days, Avant Festival, Art Depot, Slot Art, Transvisualia, w Berlinie, Recklinghausen, a także w wielu klubach (Hipnoza, Akwarium, Żak, Firlej, Rura).

Anita Wach (rocznik '74) przez pięć lat była tancerką Śląskiego Teatru Tańca, od kilku zaś jest niezależną tancerką współpracującą głównie z warszawskim Teatrem Bretoncaffe. Stypendystka Pro Helvetii (projekt improwizacyjny z Thomasem Hauertem, 2003) oraz rezydentka Centrum Choreograficznego Zollwerein w Essen (jesień 2005). W 2004 wspólnie z innymi artystami wzięła udział w multidycsyplinarnym projekcie prezentowanym w Berlinie i Wrocławiu. Studiowała filozofię i pedagogikę. Rezydentka pierwszej edycji SOLO PROJEKT w Starym Browarze. Solo w ramach programu było jej pierwszym w pełni autorskim projektem i debiutem choreograficznym. Pracuje i uczy tańca w Warszawie. Wzięła także udział w projekcie video & dance w ramach współpracy z festiwalem Vdance /Tel Aviv współorganizowanym przez IAM (prezentacje efektów tej pracy 27.06. słodownia +1)

Renata Piotrofska aktorka (absolwentka Akademii Teatralnej), contact improviser, choreografka, psychoterapeutka tańcem i ruchem (Instytut DMT).Wolny strzelec. Współpracuje na stałe z Teatrem Academia z Warszawy. Uczestniczyła w wielu warsztatach, stażach i projektach metody improwizacji i kontakt improwizacji w Polsce i za granicą (m.in. z Andrew Harwoodem, Carol Swann, Michaelem Schumacherem, The School of New Dance Development w Amsterdamie). Prowadzi warsztaty z improwizacji teatralnej i tanecznej. Tworzy własne choreografie i ruch sceniczny do spektakli. Pochodzi z Warszawy i tam obecnie mieszka. Rok temu jako rezydentka Starego Browaru (Solo Projekt) stworzyła swój pierwszy spektakl solowy. Pod koniec 2007 roku stworzyła wraz z choreografem z Izraela i Niemiec spektakl "Tańcząc z wrogiem".

Randka w ciemno #1

23.06 / 22:00 / Pasaż - szachownica / 1h

Randka w ciemno #2

26.06 / 19:00 / Słodownia +1 / 1h

Randka w ciemno #3

28.06 / 15:00 / Pasaż - szachownica / 1h

Oficjalna strona Festiwal Malta