Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

fot. Laurent Kaeser

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie

Yann Marussich

bleu.remix

24-25.06.2008 / 19:00 / Słodownia +2

Szwajcarski artysta/performer Yann Marussich w spektaklu - instalacji Bleu.remix powraca do tematu z 2001 roku, kiedy to w przedstawieniu Bleu Provisoire pozwalał, by z w magiczny sposób z jego skóry sączyły się niczym krew tajemnicze niebieskie płyny - jakby finalny efekt czy uboczny skutek wewnętrznych procesów zachodzących w jego ciele. Marussich otwierał tym samym ścieżki między wnętrzem i światem zewnętrznym, sekretne pasaże z nieświadomości wprost do świadomości. W Bleu.Remix artysta pozwala nam doświadczyć kolejnej intymnej podróży zakamarkami swojego ciała. Poszukując swego rodzaju "uniwersalnego człowieka", bierze z koncepcji Bleu Provisoire esencję, przepracowuje ją, miksuje i transformuje mieszając zmysły i jeszcze lepiej odsłaniając sekretną, istniejącą w każdym z nas, rzeczywistość.

Każdemu wykonaniu spektaklu towarzyszy każdorazowo na żywo inny lokalny muzyk - w Poznaniu usłyszymy Dawida Szczęsnego (Wrocław) i Radka Dziubka (Poznań). Ta szczególna - niepowtarzalna bo jednorazowa - konfrontacja artysty-muzyka ze spektaklem ustanawia za każdym razem nową relację między dźwiękiem i wykreowanym obrazem. Spontaniczne spotkanie dwu artystów wprowadza do zdarzenia element ryzyka i wyjątkowości - zupełnie jakby muzyka eksplorowała spektakl wciąż od nowa i ukazywała coraz to inne sposoby jego percepcji.

Artystyczny rodowód Yanna Marussicha (rocznik '66) wywodzi się ze współczesnego tańca. Jego pełne intensywnej poezji i nikogo nie pozostawiające obojętnym spektakle krytyka nazywa "obnażającymi, zaskakującymi, prowokacyjnymi, autentycznymi". Od 1989 roku stworzył blisko trzydzieści spektakli tanecznych i performansów. W latach 1993-2000, równolegle do pracy artystycznej, był dyrektorem teatru l'Usine w Genewie, w którego programie znajdowały się prawie wyłącznie prezentacje awangardowej współczesnej choreografii i sztuki performance. Jest także założycielem ADC Studio w Genewie (1993). Stworzone w 2001r. przedstawienie Bleu provisoire było pierwszym spektaklem rozpoczynającym wieloletnie badania Yanna nad bezruchem. Od tamtego czasu stworzył wiele solo, prezentowanych na międzynarodowych festiwalach; dwa z nich - Traversée i Morsures - gościły także w Browarze w 2005 roku.

www.yannmarussich.ch

Dawid Szczęsny artysta dźwiękowy, mieszka we Wrocławiu. Jego muzyka opiera się głównie na samplach ze starych płyt winylowych. Grał koncerty w Polsce, Niemczech, na Łotwie, w Hiszpanii (Sonar 2006), Austrii, Słowacji, Południowej Afryce (Red Bull Music Academy 2003), Wloszech, na Ukrainie, Bialorusi... Obecnie wspólpracuje z Ignazem Schickiem (Berlin), Sofie Loizou (Sydney), Stefan Schneider (Mapstation). Jest też członkiem duetu Earpeace (z raperem NonGenetic z grupy Shadowhuntaz, Los Angeles).

www.myspace.com/dawidszczesny

Radek Dziubek zawodowo copywriter/korektor, w wolnych chwilach muzyk (Blimp, Migawki, Grobbing Thristle). Niepoprawny idealista, umiarkowany romantyk, obsesyjny wielbiciel twórczości This Heat, Arthura Russella i Michela Houellebecq'a. Współpraca/wspólne występy: Magda Starska, Ola Winnicka, Sascha Glasl (muzyka do pracy video "Zweins"), Teatr Porywacze Ciał (część muzyki oraz realizacja przedstawienia "Wszystkie grzechy są śmiertelne"), Artur Kłosiński (muzyka Blimp w filmie fabularnym "Terrorysta") Artur Rojek, Marcin Dymiter (Emiter), Tortoise (US), Audioactive (Japan).

www.myspace.com/grobbingthristle

koncept, wykonanie Yann Marussich

Oficjalna strona Festiwal Malta