Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

fot. Michał Łuczak

Solo Projekt

Janusz Orlik

a bliźniego swego jak siebie samego

26.05.2007 / 21:00 / Studio Słodownia +3

"a bliźniego swego jak siebie samego" nie jest historią opowiadaną od początku do końca, jest bardziej rozprawą na temat granic czynów i emocji.

Jak wiele możemy poświęcić, by być kochanym, by kochać innych? Jak patrzymy na siebie, jak widzą nas inni? Co czujemy, gdy mówimy słowa, których nie powinniśmy wypowiadać? Co powiedzieć, by powiedzieć wystarczająco wiele? Czy nadstawienie drugiego policzka nie jest najlepszym rozwiązaniem?

Solo będzie obrazem emocji jakie wyzwalamy w sobie, nieświadomej prowokacji, braku konsekwencji i upartości w działaniach. Ma być spektaklem dla widza, o widzu.

Jestem zraniony, upadam na ziemię,
podaję swą dłoń, by wstać.
Stoję twardo na ziemi, staję twarzą w twarz,
szukam pomocy, czasami ją znajdę.
Poszukuję wsparcia, nie zawsze odwracają się plecami.
Brakuje mi miłości, zawsze wiem gdzie szukać.
Gdy brakuje jej komuś, nie potrafię dać wiele.
Chcę być słuchany, nie słucham innych,
chciałbym być sobą, czasami udaję,
szanuję drugiego
...a bliźniego swego jak siebie samego

Janusz Orlik

Janusz Orlik urodzony w 1981 roku, jest absolwentem warszawskiej szkoły baletowej. Studiował w Brucknerkonservatorium Linz (Austria). Podczas studiów rozpoczął pracę w zespole młodych tancerzy x.IDA Dance Co. (Austria). Z zespołem odbył międzynarodowe tournee (Austria, Niemcy, Polska, Kanada) występując w produkcjach choreografów m.in.: Olga Cobos (E), Peter Mika (SL), Catherine Guérin (D/USA), Rebekka Murgi (I), Nicole Caccivio (D) oraz Charlotte Vincent (UK), która zaprosiła go do pracy w swoim zespole w 2002 r. Od tego czasu Janusz jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Sheffield, UK) i wziął udział już w czterech produkcjach.

Będąc aktywnym tancerzem od samego początku swojej kariery artystycznej, Janusz tworzy własne prace choreograficzne, prezentując je zarówno w Polsce, jak i za granicą. W zeszłym roku stworzył gorąco przyjęty przez krytykę i publiczność, spektakl „Exérese monobloc”, z udziałem byłej tancerki baletowej Pii Libickiej, prezentowany w Starym Browarze w Poznaniu.

W 2001 roku Orlik zdobył I nagrodę w konkursie choreograficznym „Das Podium” (Linz, Austria) za spektakl „Monodrama”, który był prezentowany również na „III Gdańskich Debiutach Młodych Choreografów”. W 2006 roku przyznano II nagrodę w konkursie „Jugend Tanzt” (Dortmund, Niemcy) uczennicy „Szkoły Tańca i Baletu Fouette” tańczącej w choreografii Janusza Orlika „Not perfect”.

Poza pracą sceniczną Janusz prowadzi warsztaty taneczne w placówkach edukacyjnych i szkołach tańca w kraju i za granicą. Główny nacisk w tworzeniu własnych prac kładzie na ruch, zadając sobie pytania jakie ma znaczenie, co przekazuje widzowi, i to czy jest wiarygodny.

www.januszorlik.com

...najbardziej zapierającym dech w piersiach jest Janusz Orlik
który tańczy ze szczególną gracją...
jego ręce tak precyzyjne i wymowne.

Edinburgh Guide

...trudno zamknąć Exérèse monobloc Pii Libickiej i Janusza Orlika w jakiś gotowych, sprawdzonych definicjach i chyba nie ma takiej potrzeby. * * * * *

Gazeta Wyborcza

choreografia i wykonanie Janusz Orlik
współpraca artystyczna Michał Łuczak
muzyka Nick Cave / Warren Ellis, Max Richter, The Jules Maxwell Project, Sigur Rós, Antony & The Johnsons
światła Dariusz Prokop

Solo Maraton