Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

fot. Michał Łuczak

Janusz Orlik

Live on stage

27.04.2009 / 19:00 / Studio Słodownia +3

„Live on stage” to spektakl o scenie, o wyborach artysty, o tym co robi, jak się prezentuje, jak się sprzedaje. O znalezieniu się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie, o braku pomysłów, o ich nadmiarze, o zaspokajaniu oczekiwań widza, o tworzeniu za dużo, o robieniu za mało. O piosence, o tańcu, o żarcie, o wygłupie i o kpinie, o umiejętnościach i o ich braku. O prezentowaniu i o przeginaniu. O występie - na serio, na scenie, na żywo.

Janusz Orlik urodzony w 1981 roku, jest absolwentem warszawskiej szkoły baletowej. Studiował w Brucknerkonservatorium Linz (Austria). Podczas studiów rozpoczął pracę w zespole młodych tancerzy x.IDA Dance Co. (Austria). Z zespołem odbył międzynarodowe tournee (Austria, Niemcy, Polska, Kanada). Od 2002 r. Janusz jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Sheffield, UK). Występował w produkcjach choreografów m.in.: Olga Cobos, Peter Mika, Catherine Guérin, Rebekka Murgi, Nicole Caccivio, Charlotte Vincent oraz uczestniczył w wielu warsztatach tanecznych (Nigel Charnock, Wim Vandekeybus, Chris Haring, Kirsty Simson, Guy Dartnell, Yossi Berg, Oded Graf).

Będąc aktywnym tancerzem od samego początku swojej kariery artystycznej, Janusz tworzy również własne prace choreograficzne, prezentując je zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest autorem spektakli „Exérèse monobloc” (2004), „a bliźniego swego jak siebie samego” powstałego w ramach pierwszej edycji Solo Projekt 2006 (Stary Browar, Poznań). W 2007 roku wystąpił w spektaklu towarzystwa gimnastycznego „nic”. W tym samym roku stworzył „Wysokie obcasy” dla zespołu baletowego Opery Krakowskiej.

W 2001 roku Orlik zdobył I nagrodę w konkursie choreograficznym „Das Podium” (Linz, Austria) za spektakl „Monodrama”, który był prezentowany również na „III Gdańskich Debiutach Młodych Choreografów”. W 2006 roku Krystynie Szydłowskiej, uczennicy „Szkoły Tańca i Baletu Fouetté”,tańczącej w choreografii Janusza Orlika „Not perfect”, przyznano II nagrodę w konkursie „Jugend Tanzt” (Dortmund, Niemcy) Poza pracą sceniczną Janusz prowadzi warsztaty taneczne w placówkach edukacyjnych i szkołach tańca w kraju i za granicą.

www.januszorlik.com

reżyseria i choreografia Janusz Orlik
oryginalna muzyka Matt Howden (Sieben)
dźwięk i światło Łukasz Kędzierski
konsultacja Joanna Leśnierowska
produkcja Art Stations Foundation