Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

fot. Anna Zielińska (Photoholic Studio) / Michał Łuczak

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie

Art Stations Foundation Prezentuje

Happy

23.06.2009 / 21:00 / Studio Słodownia +3 / 60'

Pomysł spektaklu „Happy” w choreografii Nigela Charnocka (z udziałem 9 polskich tancerzy) zrodził się w wyniku intensywnych poszukiwań w ramach projektu improwizacyjnego dla młodych polskich choreografów, który odbył się w Starym Browarze w Poznaniu w marcu 2008 roku.

„Happy” zostało umieszczone w kontekście nie do końca realnej, bardziej „wyobrażonej” przez Charnocka polskiej wsi. Dzięki temu zabiegowi miejsce to zyskuje także pewne uogólnienie – zawieszone pomiędzy folklorem a swego rodzaju „współczesnym wizerunkiem”, gdzie najłatwiej o wyraziste obrazy i wyłapane stereotypowe zachowania, może być także każdym miejscem, niekoniecznie stricte polskim - miejscem symbolicznym. Spektakl czerpie inspirację z rzeczywistości, ale także z kontrastu między wczoraj i dziś. Z tej antynomii korzystają polscy tancerze, którzy nadają proponowanym przez Charnocka układom niepowtarzalny styl. Na scenie utrzymuje się energia, która została obudzona przez choreografa, ale stworzona przez tancerzy. Ich sposób ekspresji, to w jaki sposób ich ciała w tańcu potrafią podjąć temat polskości, jest najlepszym świadectwem tego, co może ona dziś oznaczać dla nas. Całość przedstawienia zatopiona jest także w polskiej (choć nie tylko) muzyce ludowej, i współczesnej – folkowej, co przydaje produkcji kolorytu i energii. Dziewięcioro młodych tancerzy tworzy sugestywne obrazy, noszące w sobie ślad rozpoznawalnej na całym świecie ekspresji Charnocka, jedynej w swoim rodzaju mieszanki hiperdynamicznego, często gwałtownego, ale zarazem lirycznego, przepełnionego metafizycznym niepokojem, ruchu, którego forma tylko z pozoru wydaje się być humorystyczna.

„Polecam ten spektakl wszystkim, którzy lubią stosowanie mocnych środków w teatrze (…). Polecam go tym, którzy chcieliby zobaczyć zespół tancerzy nie będący zbitą masą, zespół, w którym każdy artysta jest odrębny i samodzielny w budowaniu postaci oraz nadawaniu jej wyrazu, również ruchowego. Polecam go także wszystkim tym, którzy lubią, kiedy tancerz lub aktor balansuje dokładnie na granicy – naturalnego wstydu, swojej intymności, dobrego smaku, psychicznego i fizycznego bezpieczeństwa – ale bez jej przekraczania.”

Anna Koczorowska / nowytaniec.pl

www.starybrowarnowytaniec.pl/happyproject

pomysł / choreografia Nigel Charnock
asystent choreografa Janusz Orlik
reżyseria światła Ewa Garniec
dźwięk Łukasz Kędzierski
tańczą Basia Bujakowska, Natalia Draganik, Bartek Figurski, Maciej Kuźmiński, Janusz Orlik, Renata Piotrowska, Ania Steller, Aleksandra Ścibor, Karol Tymiński
produkcja / touring Joanna Leśnierowska / Art Stations Foundation
koprodukcja Instytut Adama Mickiewicza / Happy Project - A part of POLSKA! YEAR 2009-2010