Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

fot. Hooman Sharifi

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie

Impure Company / NOR

God exists, the Mother is present, but they no longer care

24.06.2009 / 21:00 / Studio Słodownia +3 / 90'

Hooman Sharifi jest jednym z najbardziej znanych norweskich choreografów. Jednocześnie najbardziej prowokacyjnym. Dla jego zespołu Impure Company zaangażowany taniec stał się znakiem rozpoznawczym. Najnowszy spektakl nie jest wyjątkiem, jednak tym razem artysta zdaje się nie tyle prowokować nas do działania, co odwoływać do naszych sumień.

Na naszych oczach choreograf destyluje złożone zazwyczaj stany (żalu, agresji, gniewu, desperacji) do stadium ich najbardziej podstawowych fizycznych przejawów i jako takich „używa” jako budulca do konstruowania emocji i akcji. To wymowny fizyczny spektakl inspirowany pismami Nietzschego, Hanny Arendt, Rolanda Barthes’a i Petera Handkego. Cytaty z tekstów towarzyszą zresztą spektaklowi w formie projekcji video: publiczność ma mnóstwo czasu by się z nimi zapoznać i skonfrontować z działaniami na scenie. „Akt czytania” jest nieodłączną częścią procesu, któremu poddają się wspólnie tancerze i widzowie. „O przemocy” Hanny Arendt jest spoiwem tego politycznego przedstawienia.

„Spektakl Sharifiego jest niczym rozdzierający lament, wywołany aktami gwałtu izolującymi nas od świata – tego świata, do którego tak bardzo wciąż chcielibyśmy należeć.”

Marianne van Kerkhoven

choreografia / reżyseria / światło Hooman Sharifi
stworzone i wykonane przez Rikke Baewert, Loan Hà, Matthew William Smith, Peder Horgen
współpraca artystyczna Marianne Van Kerkhoven, Bojana Kunst
koordynacja artystyczna Björn Dirk Schlüter
tekst Peter Handke, Roland Barthes, Friedrich Nietzsche, Hannah Arendt
muzyka Alog (Nowregia)
produkcja Impure Company
koprodukcja Kaaitheater (Bruksela), Monty (Antwerpia), Baltoscandal (Rakvere), Rencontres choréographique internationales de Seine-Saint-Denis (Paryż)
wsparcie The Norwegian Council For Cultural Affairs, The Norwegian Ministry Of Foreign Affairs
podziękowania Jean Luc Ducourt, BIT-Teatergarasjen (Bergen)