Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

fot. Tamar Lamm

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie

Yasmeen Godder / ISR

Singular Sensation

26.06.2009 / 22:00 / Studio Słodownia +3 / 1h

Goszcząca w zeszłym roku w Browarze Yasmeen Godder (spektakl „Sudden Birds”, IV 2008) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznawanych choreografów izraelskich. W swoim najnowszym spektaklu poszukuje odpowiedzi na pytanie kim jesteśmy w super-do-informowanym, ekstremalnie samo-świadomym świecie spod znaku „popatrz na mnie”. W jaki sposób możemy dziś jeszcze odnaleźć ekscytację, prawdziwy dreszcz emocji czy doświadczyć (dosłownie) czegoś naprawdę wyjątkowego? Podążając za postawionym pytaniem, proces pracy nad spektaklem przebiegał od studiowania przerysowanej sztuczności do poszukiwania i zgłębiania „autentyczności”, o ile coś takiego w ogóle jeszcze istnieje. Pragnienie (przy)podobania się sączy się zatem z ciał tancerzy intensywnie poszukujących przeżycia na wskroś niepowtarzalnego (tytułowego – singular sensation). Świat wykreowany na scenie jest światem pięciu jednostek za wszelką cenę próbujących wyrwać się z własnego odrętwienia.

„Oglądając przedstawienie trudno oprzeć się wyobrażeniu, że tak właśnie musieli zachowywać się ludzie, zanim nauczyli się słowami objaśniać mowę swoich ciał.”

Helen Kaye

Spektakl został uznany za najlepszą izraelską produkcję taneczną 2008 roku (Time-Out, Tel Awiw).

www.yasmeengodder.com

choreografia Yasmeen Godder
dramaturgia Itzik Giuli
we współpracy z tancerzami Inbal Aloni, Ilaya Shalit, Eran Shanny, Tsuf Itschaky, Shuli Enosh
muzyka Random Inc & Tim Hecker, Throbbing Gristle, Panda Porn, Rona Geffen, Ziv Jacob, Gabi Lala
scenografia Oren Sagiv
reżyseria świateł Tamar Or
kostiumy Inbal Lieblich
edycja muzyki Gabriel Kricheli
asystent produkcji Shira Korona
administracja i produkcja Guy Hugler
produkcja Yasmeen Godder
koprodukcja Montpellier Danse 2008 (Francja), Hebbel am Ufer Theater (Berlin, Niemcy), The Suzanne Dellal Center for Dance and Theater (Tel-Awiw, Izrael)