Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

fot. Katarzyna Madziała

taniec.doc

Wieczór DanceWEB

Agnieszka Ryszkiewicz / Izabela Chlewińska

06.06.2009 / 19:00 / Studio Słodownia +3

DanceWEB Europe to organizacja wspierająca rozwój młodych profesjonalistów tańca współczesnego. Jest to jednocześnie nazwa programu stypendialnego – 5-tygodniowych intensywnych warsztatów w ramach wiedeńskiego festiwalu ImPulsTanz. Co roku otrzymuje je około 60 młodych artystów z Europy i innych kontynentów.

Polskie stypendystki DanceWEB 2008 – Iza Chlewińska i Agnieszka Ryszkiewicz – opowiedzą o swoich przeżyciach z zeszłorocznego pobytu w Wiedniu oraz zaprezentują prace zainspirowane doświadczeniami zdobytymi w ramach stypendium.

Agnieszka Ryszkiewicz zaprasza nas na lecture-performance, w którym przedstawi publiczności ImPulsTanz i DanceWEB oraz zaprezentuje (na żywo i na video), niektóre projekty i pomysły, jej własne oraz innych stypendystów, które powstały jako następstwo spotkań, zajęć, obejrzanych przedstawień i dyskusji prowadzonych w kontekście festiwalu.

Iza Chlewińska z kolei przywiezie do Browaru najnowsze swoje solo – „Ophelia is not dead”. To spektakl, który rozpoczyna się w chwilę po śmierci jego głównej bohaterki. W związku z własnym nieistnieniem Ofelia robi i mówi tylko to, co jej się właśnie podoba. Czas i miejsce nie są istotne. (…) Bezpośrednią inspiracją do stworzenia przedstawienia są doświadczenia z pracy z Gabrielą Carizzo i Franckiem Chartier (Peeping Tom z Belgii) oraz Nigelem Charnockiem (współzałożyciel DV8 Physical Theatre z Wielkiej Brytanii) w 2008 roku.

Tytuł spektaklu powstał w ramach projektu stypendystów DanceWEB w Wiedniu. Głównym i jedynym założeniem projektu jest używanie tego samego tytułu dla spektakli powstających w różnych krajach. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że 66 stypendystów DanceWEB stworzy 66 spektakli w 35 krajach świata – wszystkie o tym samym tytule. Podłożem literackim monodramu jest Aglai Veteranyi – „Bóg & latanie”, Virginii Woolf – „Fale” oraz Stanisława Wyspiańskiego – „Śmierć Ofelii”.

Wieczór DanceWEB możliwy dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Agnieszka Ryszkiewicz i Iza Chlewińska są stypendystkami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ophelia is not dead

koncepcja i taniec Izabela Chlewińska
współpraca reżyserska Jacek Owczarek
produkcja Teatr Nowy im. K.Dejmka, Fundacja Biblioteka Babel
premiera 19.11.2008, Mała Scena, Teatr Nowy im. K. Dejmka