Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

fot. Alain Roux

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie

Eszter Salamon

Dance for Nothing

04.07.2012 / 17:00 / Galeria Art Stations / 45min (plus rozmowa po spektaklu ok. 30min)

Punktem wyjścia spektaklu „Dance for Nothing” jest wykład Johna Cage’a zatytułowany „Lecture on Nothing” (1959) – nie tylko zapis przemówienia, ale ujęty w rytmiczne struktury tekst eksperymentalny. Artystka wyraża go słowami (wygłasza wykład) i tańcem. Dystansuje się do siebie, by zaraz wpaść w trans, w który wciąga widzów. Jest na przemian obecna i nieobecna dla publiczności – raz do niej przemawia, innym razem o niej zapomina, jest rozluźniona lub nad wyraz skoncentrowana. Widzowie podążają za nią, śledząc tekst amerykańskiego kompozytora.

Eszter Salamon – węgierska tancerka i choreografka, odebrała klasyczne baletowe wykształcenie w Państwowej Akademii Tańca w Budapeszcie. W latach 1992-2000 pracowała we Francji, m.in. z Sidonie Rochon, Mathilde Monnier i Francois Verret. W 2001 roku zrealizowała solowy spektakl „What A Body You Have, Honey” oraz „Giszell”, we współpracy z Xavierem Le Roy. Rok później powstały „Répétition d’Un Travail En Cours” i „Woman Inc.©”. Brała udział w programie rezydencyjnym w Podewil Berlin, gdzie w 2004 prezentowała „Reproduction” na festiwalu Körperstimmen N°9. Była stypendystką Villa Medici Hors les Murs. Ma za sobą również przygodę z teatrem operowym, („Seven attemped escapes from Silence” w Staatsoper Unter den Linden w Berlinie, 2005). W 2007 roku Eszter Salamon prezentowała na Malcie spektakl „Magyar Tàncok”, a rok później „Dance #1” stworzony we współpracy z Christine de Smedt.

koncepcja i taniec Eszter Salamon
muzyka John Cage
organizacja Alexandra Wellensiek, Agnès Henry/extrapole
koprodukcja DANCE 2010, 12.Internationales Festival des zeitgenössischen Tanzes (Munich), Festival Next (Valenciennes), Faro Festival des arts vivants (Nyon), TanzWerkstatt Berlin/Tanz im August
przy wsparciu the National Performance Network ze wsparciem finansowym German Federal Cultural Foundation and Botschaft (Berlin)
we współpracy z Goethe-Institut
podziękowania dla Shaina Anand & Ashok Sukumaran/CAMP, Bojana Cvéjic, Paf-St. Erme, Jan Ritsema