Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

fot. Anja Hitzenberger

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie

David Zambrano

Soul Project

04.07.2012 / 19:00 / Studio Słodownia +3 / 1h30

„Soul Project” to efekt współpracy Davida Zambrano z zespołem siedmiu niezwykłych tancerzy z Mozambiku, Słowenii, Grecji, Słowacji, USA i Wenezueli. Może być wykonywany zarówno na dworze, jak i w galerii, sali gimnastycznej lub balowej, w kościele, na dużej scenie. Spektakl stanowi serię wirtuozerskich popisów solowych, z których każdy trwa tak długo, jak piosenka, do której jest wykonywany. Kolejność solówek, ich rozmieszczenie w przestrzeni jest jednak dziełem przypadku, co czyni każdy spektakl wyjątkowym. Publiczność może oglądać występy z dowolnej, perspektywy: z bliska lub z daleka. Przeżycie staje się nagle intymne i osobiste – czuje się każde drżenie ciała tancerzy – a jednocześnie wspólnotowe – wraz z pozostałymi widzami można zgadywać, kto zatańczy następny i do jakiego utworu.

David Zambrano od dwudziestu lat zajmuje specjalne miejsce w środowisku tanecznym (nie tylko tym zafascynowanym improwizacją). Ten inspirujący nauczyciel, urodzony improwizator i zapierający dech w piersiach performer ciągle wpływa na kształt współczesnego tańca. Rozwijane przez niego techniki flying low i passing through są wynalazkami, które służą improwizatorom na całym świecie. Wieloletnia praca artystyczna, którą charakteryzuje pasja dla kulturowej wymiany, jest dla Zambrano źródłem inspiracji w pracy pedagogicznej, i jak twierdzi artysta, tajemnicą fenomenu niekończącej się świeżości metod jego nauczania, przynoszących mu niegasnące uznanie i popularność. Improwizacje Davida mogliśmy oglądać na Malcie w 2010 roku, w 2011 David prowadził jedną z sesji Alternatywnej Akademii Tańca.

wykonanie Edivaldo Ernesto, Horacio Macuacua, Nina Fajdiga, Sue Yeon Youn, Matthieu Perpoint, Eleanor Bauer, David Zambrano
reżyseria światła Ellen Knops
kostiumy Mat Voorter, we współpracy z Pepa Martinez