Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

SPAZIO 2013 / Premiera

Iza Szostak

Ciało.Dziecko.Obiekt.

17.11.2013 / 19:00 / Studio Słodownia +3

Temat projektu zgłębiać będzie zagadnienia doświadczenia dzieciństwa.
Dzieciństwo jest dla mnie podróżną wsobną, podróżą wsteczną. To czas zachowany w pamięci rodzinnej i indywidualnej. Dzieciństwo składa się ze śladów, licznych wspomnień i różnych reprezentacji czyli obiektów, które mi towarzyszyły i miały dla mnie ewidentną wartość. Przedmioty dziecka- kolekcjonera często przywołują smutki, lęki, radości. Są magiczne i zaklęte w zachowywanych przez lata, ulubionych zabawkach, notesach, narzędziach sprawczych. Obiekty są reprezentacją i śladem jakiś rytuałów, gier, zabaw i innych działań. Ilość tych obiektów tworzy swoiste zbiory, niemal muzeum.
Co się wydarza jeśli tracimy te obiekty przywiązania?
Jak duże może być nasze muzeum dzieciństwa? Czy mieści nam się w kieszeni, a może sięga chmur, jest zwykłą anegdotą czy też nieprzepracowanym wspomnieniem?
Poprzez performance chcę stworzyć możliwość i przestrzeń do ponownego odkrycia i interakcji z przedmiotami reprezentującymi doświadczeniami dzieciństwa.
Interesuję mnie praca z pamięcią, cielesna re-konstrukcja znaków przeszłości- rzeczywistości minionej w wymiarze kulturowo-społecznym jak i indywidualnym.

W pracy z ciałem interesuję mnie nadanie mu sprawczości przemiany, transformacji. Poprzez konfrontacje z obiektami- reprezentacjami chcę studiować swoiste przedłużenia materialności obiektów na cielesności ciała zarówno w sytuacjach bezruchów jak i takich zaangażowanych w pełną dynamikę.

Co to znaczy studiować barwy, kształty, bryły poprzez ruch?
Jakie reprezentacje i wspomnienia kryje w sobie ciało?

koncept/choreografia/wykonanie Iza Szostak
oprawa wizualna/muzyka/wykonanie Kuba Słomkowski
produkcja Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
partner Centrum w Ruchu, Insytut Adama Mickiewicza
premiera 17.11.2013 / 19.00 / Studio Słodownia +3, Stary Browar

Bilety w cenie 15/10zł do nabycia w punktach informacyjnych w Pasażu i Atrium Starego Browaru oraz na stronie www.ebilet.pl

SPAZIO

SPAZIO to europejski program edukacyjno-artystyczny dla młodych choreografów; jego interdyscyplinarność odzwierciedla interdyscyplinarność samej sztuki tańca współczesnego. Ambicją SPAZIO jest stworzenie nowego pokolenia twórców tańca – ludzi bogatszych o interdyscyplinarną wiedzę, myślących w perspektywie współczesnej sztuki, gotowych wprowadzać nowe idee na swoje narodowe sceny.

Projekt SPAZIO powstał z inicjatywy wybitnego choreografa Emio Greco i jego International Choreographic Arts Centre w Amsterdamie, we współpracy z takimi ośrodkami jak; CSC Dance House w Bassano del Grappa we Włoszech, Croatian Institute for Movement and Dance w Zagrzebiu oraz Art Stations Foundation w Poznaniu.

Merytorycznym opiekunem programu SPAZIO w Polsce została Jadwiga Majewska – krytyczka i teoretyczka tańca, wykładowca UJ, kuratorka międzynarodowych projektów edukacyjnych i artystycznych.

> więcej informacji