Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

Alternatywna Akademia Tańca

Tony Orrico

Praktyka Fizycznej Symetrii

20-24.01.2014 / Stary Browar, Studio Słodownia +3

Punktem wyjścia dla pracy twórczej Tony’ego Orrico jest wypracowana przez artystę praktyka fizycznej symetrii (physical symmetry practice). W stanie, który sam określa jako „stan gotowości”, aplikuje swoje działające ciało na różnorakie powierzchnie, zderza je z przedmiotami i wyprawia w podróż w wiele różnych kierunków jednocześnie. Interesuje go, jak impulsy fizyczne manifestują się w formach widzialnych. W praktyce warsztat opiera się na badaniu możliwości używania proprioceptycznych i wisceralnych (pochodzących z wewnątrz ciała) informacji dla zgłębiania i nawigowania po ciała wewnętrznych i mentalnych przestrzeniach. Doskonaląc sztukę pozostawania w „stanie gotowości” – gotowości do natychmiastowego rejestrowania wisceralnych impulsów i podążania za nimi – eksplorujemy jednocześnie przestrzeń wolną od emocji, myśli, projekcji, wspomnień, zahamowań i ocen. Izolując ciało od informacji z zewnątrz, próbujemy przekierować uwagę jego receptorów na sferę czysto fizyczną, a zwłaszcza na działanie grawitacji. Pozwala to na łączenie się z tym, co zdawałoby się dla nas niewidoczne, bez użycia zaawansowanych technologii. Praktyka jest wyrazem wiary, że poprzez punkt, linię, kształt i ich widoma intensywność (gęstość), jesteśmy w stanie nadać wewnętrznym fizycznym impulsom widzialną formę.

Materiałem wyjściowym dla poznańskiego warsztatu będzie choreografia „Hand Movie” Yvonne Rainer (1966, 8mm,5:00, niemy film nakręcony przez Williama Davisa), ale podkreślając, że jest to samowolne zawłaszczenie tego dzieła, a także hołd złożony tej legendarnej artystce. Każdego dnia rozpoczniemy od rozgrzewki, po której nastąpią ćwiczenia i dyskusje wprowadzające w koncepcję praktyki symetrii i jej poszczególnych elementów takich jak aktywacja, lewitacja czy zawieszenie. W drugiej części dnia będziemy studiować kompozycję i tworzyć nowy spektakl. Na tę chwilę jest on pomyślany jako duet na cztery ręce, w którym performerzy leżą na plecach stykając się czubkami głów.

Do udziału w coachingu Tony’ego zapraszamy performerów o zaawansowanej umiejętności interpretowania i zapamiętywania subtelnych ruchów, interesujących się praktykami ruchu somatycznego. Uczestnicy proszeni są o przynoszenie każdego dnia zestawu słuchawek typu „earbud” oraz odtwarzacza MP3 do własnego użytku. Plik MP3 ze ścieżką muzyczną zostanie wysłany do uczestników e-mailem, do pobrania przed warsztatami. Prosimy również o zabranie kilku warstw ciepłych i wygodnych ubrań, które ułatwią przetrwanie długich okresów bezruchu.

Coaching dla profesjonalistów

Poniedziałek 20.01 - Piątek 24.01

taniec.doc
otwarty pokaz pracy

piątek 24.01 / 19:00 / Studio Słodownia +3 / wstęp wolny