Od starych browarów do nowych tańców: przyjrzyj się programowi Art Stations Foundation

Od starych browarów do nowych tańców: przyjrzyj się programowi Art Stations Foundation

Pomysł na transformację opuszczonego browaru w przestrzeń artystyczną mógł wydawać się niecodzienny, ale okazał się jednym z najważniejszych kroków w rozwoju polskiej sceny kulturalnej ostatnich lat. Owa transformacja sprawiła, że Stary Browar w Poznaniu nie tylko stał się nowoczesnym centrum handlowym reprezentującym współczesne trendy i preferencje konsumenckie, ale też – co najważniejsze – miejscem tętniącym życiem artystycznym, które zasila coraz większą liczbę twórców i pasjonatów sztuki. A wszystko to dzięki fundacji Art Stations Foundation.

Założona w 2004 roku przez Grażynę Kulczyk, Art Stations Foundation (zwana także Stary Browar Nowy Taniec) ma na celu promowanie idei „Nowego Tańca” oraz sztuki współczesnej na terenie Polski, a także za granicą. Program fundacji obejmuje między innymi doskonalenie technik tanecznych, organizowanie festiwali i warsztatów oraz upowszechniania idei edukacji przez sztukę. Od początku swojego istnienia Fundacja wspiera artystów nieustannie dążących do poszerzania swojego warsztatu oraz postaw autorskich.

Sercem Art Stations Foundation pozostaje zajmująca jeden z kondygnacji Starego Browaru przestrzeń artystyczna, która wciąż pełni rolę instytucji otwartej na różnorodne formy ekspresji. Zaprasza się tu zarówno znane i cenione postaci ze świata tańca i sztuki, jak i młodych, zdolnych artystów odkrywających swoje możliwości. Oprócz przedstawień tanecznych można tu uczestniczyć również w licznych warsztatach czy wydarzeniach edukacyjnych.

Kluczem do sukcesu programu Art Stations Foundation są dziesiątki artystów reprezentujących niezwykle różnorodne estetyki i środowiska. Stawiając na współpracę, wymianę działań i myśli oraz na próby integracji różnych dyscyplin sztuki, Fundacja tworzy alternatywną dla polskiej sceny kulturalnej formę prezentowania dorobku twórczego minionych dekad, a także miejsce szerokiego dialogu publicznego. Nietypowa lokalizacja oraz oryginalna architektura wnętrz doprowadziły do sytuacji, w której stali bywalcy tej przestrzeni emanują inspiracją wynikającą z oddziaływania na nawzajem swoich interesów i pasji.

Ponieważ jednym z kluczowych założeń Art Stations Foundation jest promowanie nie tylko samej sztuki performatywnej, ale też konkretnej postawy twórczej i humanistycznej wobec rzeczywistości, nie można się dziwić, że Stary Browar Nowy Taniec stał się przestrzenią inspirującą spotkania i wymianę myśli. Czym by nie była ta singularność instytucji sowie oaza w dziedzinie sztuki, na pewno jest zwieńczeniem ambicji Grażyny Kulczyk – kobiety, która swoją wizję przekształciła w jedno z najważniejszych miejsc na mapie polskiej kultury.

Aktualnie Art Stations Foundation pozostaje symbolem tego, jak wiele może dać kreatywne podejście do dziedzictwa industrialnego oraz nieszablonowe myślenie o kulturze i jej możliwościach oddziaływania. Jeśli jeszcze nigdy nie mieliście okazji zetknąć się z tym miejscem, już dziś warto nadrobić zaległości – szczególnie jeśli interesuje Was taniec, nowoczesna estetyka czy też przejawy artystycznego życia egzystujące bliżej naszych domów, niż mógłby nam się wydawać.

Od starych browarów do nowych tańców: przyjrzyj się programowi Art Stations Foundation

W samym sercu Poznania na terenie nieczynnego dawno browaru piwo, wyodrębniono terytorium sztuki, poszerzenia horyzontów i zastanawiania się nad współczesnym spojrzeniem na świat. Art Stations Foundation (ASF) to miejsce, które już od wielu lat promuje i prezentuje najnowsze osiągnięcia polskiej i międzynarodowej twórczości, zwłaszcza w dziedzinie tańca. Dzięki temu, co zaczynało się jako ekspery Mentalna przestrzeń kulturalna rozrosła się do ważnego centrum edukacji artystycznej oraz spotkań twórców z różnych lokalizacji i różnorodności działań.

Nowatorskie podejście ASF do programowania przyciąga zarówno młodych artystów jak i doświadczonych twórców, którzy chcą eksperymentować z różnymi gatunkami, nurtami i dyscyplinami. To inicjatywa otwarta, angażująca także szerokie spektrum publiczności – od dzieci po seniorów.

Czym dokładnie zajmuje się Art Stations Foundation? Przyjrzyjmy się ich działalności bliżej.

1. Tańce współczesne

Wachlarz propozycji w ASF obejmuje niewątpliwie wiele aspektów szeroko rozumianego tańca współczesnego. Od regularnych projektów edukacyjnych, warsztatów, kursów i szkoleń dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, przez liczne prezentacje i spektakle zamawiane od znanych twórców oraz zlecanie nowych dzieł młodym artystom. Również organizowane są międzynarodowe festiwale, konferencje, spotkania z twórcami, wystawy czy pokazy kinowe.

2. Wsparcie dla młodych twórców

We współpracy ze szkołami wyższymi oraz fundacjami ASF prowadzi także liczne programy rezydencji artystycznej dla studentów pochodzących z różnych zakątków globu. To doskonały sposób na promowanie talentów oraz stwarzanie przestrzeni do networking’u między artistami działającymi w różnych przestrzeniach kulturowych. Osoby biorące udział w takich inicjatywach mają również możliwość uczenia się od doświadczonych artystów, co jest dodatkowym atutem programu.

3. Interakcja z publicznością

Bardzo ważnym elementem wszelkich przedsięwzięć ASF jest angażowanie publiczności oraz zapewnienie uczestnikom atrakcyjnych form partycypacji. Ludzie mogą nie tylko uczestniczyć jako widownia, ale też brać czynny udział w różnorodnych warsztatach czy imprezach towarzyszących przedstawieniom tańca. Art Stations Foundation dba również o to, aby oferta była skierowana do różnych grup wiekowych – nawet dzieci uczestniczą w pracowniach i spotkaniach dedykowanych szczególnie im.

Mając na uwadze zarówno misję, jak i rozbudowaną ofertę placówki, nie ma wątpliwości, że Art Stations Foundation to jedno z tych miejsc, które każdy miłośnik sztuki, a przede wszystkim tańca powinien odwiedzić z poważaniem. Od starych browarów do nowych tańców – kto wie, może właśnie tutaj odkryjesz swoje nowe artystyczne fascynacje?